Čas krize, čas v krizi
Čas krize, čas v krizi
26. 11. 2024
Výběrové řízení na tříleté doktorandské místo na poloviční úvazek.
Projekt: ‘Čas krize, čas v krizi: Temporality Evropy v polykrizi’ (TiCToC), Etnologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i.
POZICE DOKTORANDA/DOKTORANDKY, 0,5 úvazku (3 roky)
Etnologický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i. (dále EÚ AV ČR), vypisuje výběrové řízení na tříleté doktorandské místo na poloviční úvazek. Spolu s členy týmu TiCToC bude doktorand/ka provádět svůj výzkum v Oddělení paměťových studií EÚ AV ČR.
VÝZKUMNÝ PROJEKT
Projekt ‘Čas krize, čas v krizi: Temporality Evropy v polykrizi’ (TiCToC) je vedený za ČR dr. Janou Noskovou v rámci společné iniciativy sítě HERA a programu CHANCE. V rámci projektu bude čtyřčlenný tým z Oddělení paměťových studií EÚ AV ČR provádět etnologický/historický/sociálně antropologický výzkum v ČR. Cílem výzkumného projektu je prozkoumat zkušenosti s časem v kontextu polykrize v Evropě a kulturní dynamiku projevující se v krizových kontextech.
POZICE
Jedná se o pozici na 0,5 úvazku na dobu tří let.
Datum zahájení: 1. 3. 2025
Doktorand/ka se zapojí do ambiciózního výzkumného projektu zaměřeného na zkoumání časových rejstříků krize a kulturní dynamiky projevující se v krizových kontextech. Ústředním tématem je rozkrýt, co označujeme jako „časy krize“. Výzkumné otázky jsou: Co znamená žít v době krize, jak se krize mění v čase a jak je krize vnímána zpětně? Co kriticky odlišuje „krizový čas“ od „normálního času“? V ČR se projekt zabývá obdobím krize a dopady konfliktu na Ukrajině ve východní Evropě ve srovnání s minulými a budoucími konfliktními krizemi. Primární pozornost bude věnována každodenním dopadům války a očekávání konfliktu, včetně toho, jak současné události ovlivňují historické vědomí o minulých krizích, každodenní praxe v současnosti a schopnost budování budoucnosti v regionu s velkou nejistotou. Sekundárně budou zohledněny řetězové důsledky války a konfliktu na Ukrajině na další krizové uzly, včetně ekonomiky, klimatu, extremistické politiky a migrace.
Očekáváme, že úspěšný kandidát ve spolupráci s hlavní řešitelkou navrhne a bude aktivně pracovat na svém vlastním výzkumném projektu a zároveň fungovat v rámci širšího výzkumného týmu. Úspěšný kandidát musí být již studentem PGS, případně zahájí doktorské studium nejpozději k 1. 9. 2025 pod vedením některého člena výzkumného týmu z EÚ AV ČR.
ZPŮSOBILOST
- Magisterský titul v oboru etnologie, sociální a kulturní antropologie nebo příbuzných oborech
- Zájem o paměťová, migrační studia
- Znalosti kvalitativních metod, zkušenosti s etnografickým terénním výzkumem
- Velmi dobrá znalost angličtiny, a to jak písemná, tak mluvená
- Znalost jazyka, v němž bude prováděn terénní výzkum (češtiny nebo slovenštiny), znalost ukrajinštiny výhodou
- Schopnost pracovat samostatně i jako člen mezinárodního týmu
- Schopnost prezentovat na mezinárodních konferencích a podílet se na komunikaci určené široké veřejnosti (blogové příspěvky, webové stránky, sociální média)
- Schopnost publikovat odborné texty
- Připravenost provádět terénní výzkum v ČR, případně na Slovensku
NABÍZÍME
- Špičkový výzkumný projekt, živý a podporující vědecký tým bádající v rámci stimulujícího výzkumného prostředí EÚ AV ČR
- Hrubý plat ve výši 812 EUR měsíčně (0,5 úvazku) po dobu tří let
- Financování terénního výzkumu a účasti na konferencích
- Vzdělávací semináře, kurzy a workshopy pro další profesní rozvoj
- Otevřené, rodinně přívětivé pracovní prostředí a dovolenou ve výši 25 dní
- Možnost pracovního místa v Praze či Brně
PŘIHLÁŠKA
Uchazeči/uchazečky musí předložit následující dokumenty ve formátu PDF:
- Motivační dopis (max. jedna strana)
- Životopis (max. dvě strany)
- Návrh výzkumného projektu (zahrnující přehled relevantní literatury, cíle a výzkumné otázky, metodologii a časový plán – max. tři strany)
- Ukázka písemné práce publikované nebo nepublikované (v angličtině výhodou)
- Kontaktní údaje dvou akademických referencí
Ve druhé fázi budou vybraní uchazeči pozváni na online pohovor. Podle pokynů ústavu mohou být požadovány další dokumenty.
KONTAKTNÍ ÚDAJE
Přihlášky zasílejte e-mailem na adresu ticha@eu.cas.cz s předmětem "TiCToC PhD position" nejpozději do 10. ledna 2025, 16:00 středoevropského času.
Důrazně doporučujeme, aby potenciální žadatelé před podáním žádosti kontaktovali Dr. Noskovou na adrese noskova@eu.cas.cz, kde získají další informace o projektu TiCToC.
Pokud se nenajde vhodný uchazeč/ka, výběrové řízení bude znovu otevřeno.