Zahlavi

Johana Wyss získala Prémii Otto Wichterleho

Johana Wyss získala Prémii Otto Wichterleho

07. 07. 2021

Johana Wyss z Oddělení mobility a migrace převzala v úterý 29. června 2021 od předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové Prémii Otto Wichterleho.

Akademie věd ČR uděluje Prémii Otto Wichterleho vybraným, mimořádně kvalitním a perspektivním vědeckým pracovníkům AV ČR, kteří přispívají vynikajícími výsledky k rozvoji vědeckého poznání, jsou nositeli vědeckých hodností nebo titulů (CSc., Dr., Ph.D., DrSc., DSc.) a v kalendářním roce podání návrhu dosáhnou věku nejvýše 35 let.

Johana Wyss patří k nadějným evropským vědkyním nejmladší generace. Po bakalářském studiu ve Skotsku a magisterském studiu v Nizozemí získala doktorát v oboru sociální a kulturní antropologie na Oxfordské univerzitě. Ve své doktorandské práci se zabývala konstrukcí skupinových identit, paměti a vzpomínkových rituálů a také migrací a etnickými odsuny na území Českého Slezska.

V současnosti pracuje na své první, anglicky psané, monografii s názvem Dědové ve Wehrmachtu, zabývající se hlučínskou kolektivní pamětí a odkazem druhé světové války v tomto jedinečném regionu. Aktuálně také rozvíjí badatelský projekt, ve kterém sleduje vztahy mezi společenskou pamětí, nucenými odsuny a populismem v pohraničních regionech střední a východní Evropy

 

Více informací najdete zde: https://www.avcr.cz/cs/o-nas/aktuality/Jubilejni-rocnik-Premie-Otto-Wichterleho-ocenil-fyziky-biology-i-kriminologa/

 

2021-06-29_Premie-Otto-Wichterle-119Wyss_POWsmaller