Zahlavi

Filip Herza získal Prémii Otto Wichterleho

Filip Herza získal Prémii Otto Wichterleho

24. 06. 2020

Ocenění je určeno perspektivním vědcům a vědkyním, kteří dosahují špičkových výsledků ve svých oborech a v době podání návrhu nepřesáhli věk 35 let.

Filip Herza z Oddělení pro výzkum kulturního dědictví EÚ převzal v úterý 23. června 2020 od předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové Prémii Otto Wichterleho.

Prémii Otto Wichterleho může získat pouze perspektivní vědec či vědkyně do 35 let (případně navýšeno o rodičovskou dovolenou) působící v Akademii věd ČR. Musí dosahovat špičkových výsledků ve svém oboru. Akademie věd tuto podporu mladých badatelů a výchovu nové generace špičkových vědců založila již v roce 2002. Prémie pro mladé vědecké pracovníky ve svém názvu nese jméno profesora Otto Wichterleho na památku vynikajícího českého chemika. Slavný vědec byl nejen „otcem“ kontaktních čoček, ale také prvním polistopadovým prezidentem tehdejší Československé akademie věd.

Filip Herza (nar. 1986) patří k mimořádným vědeckým osobnostem nejmladší generace. Jeho vědeckým zaměřením je studium jinakosti, dále problematika dějin výzkumu a muzealizace kultury a kulturního dědictví. Aktuálně rozvíjí badatelský projekt, ve kterém sleduje specifickou pozici střední a východní Evropy v proměnlivých souřadnicích koloniálního a postkoloniálního světa. Soustředí se zejména na historickoantropologické přístupy k těmto tématům a jeho vědeckou exkluzivitu opakovaně dokládají publikace ve špičkových mezinárodních časopisech a v monografiích vydávaných prestižními nakladatelstvími. Z textů publikovaných v češtině je to mimo jiné letos vydaná monografie Imaginace jinakosti a pražské přehlídky lidských ,kuriozit’ v 19. a 20. století. Filip Herza absolvoval dlouhodobé studijní pobyty na univerzitách v Mnichově, Vídni, Budapešti a Tübingenu. Ještě jako Ph.D. student získal ocenění Jacques Derrida Prize platformy CEFRES za nejlepší odborný článek v oblasti humanitních a sociálních věd.

Více o Prémii Otto Wichterleho zde.