Zahlavi

"I have a dream" – migranti v pavučině snů o lepším životě.

"I have a dream" – migranti v pavučině snů o lepším životě.

01. 12. 2020

Online diskuze s antropologem Samuli Schielkem

14.12.2020, 18:00

Migrace a mobilita je spojena s imaginací lepšího budoucího života. Způsobům imaginace a snění migrantů se dlouhodobě věnuje Samuli Schielke, „antropolog migračních snů“. Samuli představí svůj výzkum a knihu Migrants Dreams, v níž sleduje egyptské pracovní migranty v Perském zálivu, kteří se po návratu zpět do Egypta do zahraničí za prací znovu vrací. Ve své etnografii vypráví příběh společnosti, v níž migrační pohyb do metropolitních center dominuje jak „konzervativním snům“ o uskutečnění materiálně stabilního a zajištěného života, tak i snům, které překračují samozřejmou představivost dobrého života. Jedním z jeho klíčových argumentů je, že stejně jako ekonomika není pouze racionální, ani imaginace aspiračních snů není výhradně svobodná.

Samuli Schielke je sociální antropolog, filmař a fotograf. Narodil se ve Finsku, žije a pracuje v Německu a na Blízkém východě, působí jako výzkumný pracovník v Leibniz-Zentrum Moderner Orient. Zabývá se životy migrantů v Egyptě a zemích Perského zálivu a zkoumá, jak si konstruují svou budoucnost, o čem sní, v co doufají a jakou roli v tom hraje kulturní identita, morálka a náboženství. Je autorem mj. knihy „Perils of Joy“ a „Egypt in Future Tense.“

http://www.samuli-schielke.de/

Akce se odehraje online na platformě Zoom.

Sledovat ji můžete zde:

https://us02web.zoom.us/j/87025583716

Meeting ID: 870 2558 3716

Akci organizuje Marie Heřmanová (Sociologický ústav AV ČR) a Michal Pavlásek (Etnologický ústav AV ČR) s podporou Strategie AV 21 (program Společnost v pohybu)