Lidove prameny

Webový portál Prameny české lidové hudby prezentuje představuje databázi digitalizovaných záznamů lidových písní, tanců a instrumentálních melodií, která je v různých formách průběžně pořizována vědeckými pracovníky Etnologického ústavu AV ČR, v oddělení etnomuzikologie a etnochoreologie v Praze a v oddělení paměťových studií v Brně, ve spolupráci s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici.

Základ portálu byl vytvořen v rámci projektu Lidové písně a tance českých zemí – digitální systém pro zpřístupnění a záchranu (DG18P02OVV053) v programu Ministerstva kultury ČR na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity (NAKI II) 2016–2022

Portál prezentuje data o pramenech české lidové hudby a usnadňuje vyhledávání informací o písních, tancích a instrumentální hudbě. K jednotlivým pramenům jsou do portálu postupně doplňována digitalizovaná data různých typů, zejména skeny rukopisných i vydaných hudebních a textových zápisů, audiovizuální soubory s historickými záznamy lidových zpěváků a hudebníků, seznamy incipitů písňových jednotek, digitalizované melodie a texty či podrobné pasportizační údaje.

Z digitalizace a analýzy písňových sbírek, která proběhla při vytváření databáze, byly získány podklady pro vytvoření tří mapových aplikací zachycující období konce 19. až začátku 21. století: 1. Písňové sbírky, 2. Sbírky instrumentální hudby, 3. Lidové písně a tance českých zemí. Mapové aplikace nejsou uzavřené, ale postupně budou doplňovány o další zpracované celky.

Vstup do databáze písní.

Mapové aplikace.

  1. Písňové sbírky
  2. Sbírky instrumentální hudby
  3. Záznamy lidových tanců